Komu przysługują 50% koszty uzyskania przychodu – 2018 r.

Ile pieniędzy będziemy musieli oddać urzędowi skarbowemu po zmianach?

Od jakiegoś czasu mówiło się o zmianie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie uregulowania możliwości i zakresu korzystania z preferencyjnych, bo 50%, kosztów uzyskania przychodu. Na sejmowej stronie opublikowano już uchwaloną 27 października tego roku nowelizację o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Cała nowelizacja to prawie 100 stron (z załącznikami), ale czego można było się spodziewać po zmianach ustaw podatkowych? 😉 Nas interesują jednak, w tym momencie, dwie zmiany. Pierwsza, która odnosi się do limitu, który jest wyznaczony dla preferencyjnych kosztów oraz druga, którą uściślono (a przynajmniej próbowano to zrobić) krąg osób, które z tych korzystnych warunków mogą korzystać.

Limit kwotowy

Zmiana, którą wprowadza nowelizacja brzmi:

w ust. 9a wyrazy „½ kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1” zastępuje się wyrazami „kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1”

W art. 27 mowa o kwocie w wysokości 85 528 zł. Stąd dotychczasowy limit to 42 764 zł. Od 2018 r. limitem będzie całość kwoty, a zatem 85 528 zł. Niewątpliwie jest to zmiana dla podatników korzystna.

Osoby uprawnione

Druga zmiana dotyka osób uprawnionych do korzystania z wyższych kosztów. Nowelizacja wprowadza do ustawy nowy przepis, który zawiera wyliczenie grupy przychodów, do których zastosowanie znajdują 50% koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z nim stosuje się je do przychodów uzyskiwanych z tytułu działalności:

1) twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;

2) badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej;

3) artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii;

4) w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów;

5) publicystycznej.

Zmiany będą obowiązywać od 2018 roku

Kto zatem może spać spokojnie? 50% koszty uzyskania przychodu obejmować będą w dalszym ciągu m.in. architektów, kompozytorów, fotografów, programistów, aktorów, muzyków, tancerzy, reżyserów czy kaskaderów. Jeżeli jednak Waszej pracy nie można podciągnąć pod żadną z grup wymienionych w przepisie – korzystanie z preferencyjnych kosztów nie będzie możliwe. Niekorzystną zmianę odczują zatem np. copywriterzy i pracownicy agencji marketingowych czy firm PR, szkoleniowcy, a nawet tłumacze. Jak zawsze jednak pozostaje szerokie pole do interpretacji – jaką działalność można uznać za „naukowo-dydaktyczną”, a jaką za dziennikarską czy publicystyczną? Czas pokaże jak na to wszystko będą się zapatrywać organy podatkowe.

Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebook’u lub zapisz się na newslettera (wszystko to możesz zrobić także w kolumnie po prawej stronie).

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *