Komu przysługują 50% koszty uzyskania przychodu – 2018 r.

Ile pieniędzy będziemy musieli oddać urzędowi skarbowemu po zmianach?

Od jakiegoś czasu mówiło się o zmianie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie uregulowania możliwości i zakresu korzystania z preferencyjnych, bo 50%, kosztów uzyskania przychodu. Na sejmowej stronie opublikowano już uchwaloną 27 października tego roku nowelizację o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Cała nowelizacja to prawie 100 stron (z załącznikami), ale czego można było się spodziewać po zmianach ustaw podatkowych? 😉 Nas interesują jednak, w tym momencie, dwie zmiany. Pierwsza, która odnosi się do limitu, który jest wyznaczony dla preferencyjnych kosztów oraz druga, którą uściślono (a przynajmniej próbowano to zrobić) krąg osób, które z tych korzystnych warunków mogą korzystać.

Limit kwotowy

Zmiana, którą wprowadza nowelizacja brzmi:

w ust. 9a wyrazy „½ kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1” zastępuje się wyrazami „kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1”

W art. 27 mowa o kwocie w wysokości 85 528 zł. Stąd dotychczasowy limit to 42 764 zł. Od 2018 r. limitem będzie całość kwoty, a zatem 85 528 zł. Niewątpliwie jest to zmiana dla podatników korzystna.

Osoby uprawnione

Druga zmiana dotyka osób uprawnionych do korzystania z wyższych kosztów. Nowelizacja wprowadza do ustawy nowy przepis, który zawiera wyliczenie grupy przychodów, do których zastosowanie znajdują 50% koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z nim stosuje się je do przychodów uzyskiwanych z tytułu działalności:

1) twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;

2) badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej;

3) artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii;

4) w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów;

5) publicystycznej.

Zmiany będą obowiązywać od 2018 roku

Kto zatem może spać spokojnie? 50% koszty uzyskania przychodu obejmować będą w dalszym ciągu m.in. architektów, kompozytorów, fotografów, programistów, aktorów, muzyków, tancerzy, reżyserów czy kaskaderów. Jeżeli jednak Waszej pracy nie można podciągnąć pod żadną z grup wymienionych w przepisie – korzystanie z preferencyjnych kosztów nie będzie możliwe. Niekorzystną zmianę odczują zatem np. copywriterzy i pracownicy agencji marketingowych czy firm PR, szkoleniowcy, a nawet tłumacze. Jak zawsze jednak pozostaje szerokie pole do interpretacji – jaką działalność można uznać za „naukowo-dydaktyczną”, a jaką za dziennikarską czy publicystyczną? Czas pokaże jak na to wszystko będą się zapatrywać organy podatkowe.

Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebook’u lub zapisz się na newslettera (wszystko to możesz zrobić także w kolumnie po prawej stronie).

Udostępnij ten tekst innym:

Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

6 odpowiedzi na „Komu przysługują 50% koszty uzyskania przychodu – 2018 r.

  1. Robert mówi:

    Czy mogę poznać, która ustawa lub rozporządzenie okresla osoby/zawody uprawnione oraz interpretację co oznacza np. informatyk?

  2. Jakub Lorenc mówi:

    Lista „uprawnionych” rodzajów prowadzonych działalności zostaje wprowadzona nowelizacją o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie posługuje się ona „listą zawodów”. Pomocniczo można jednak kierować się rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. Na stronie ministerstwa można znaleźć je razem ze stosownymi wyjaśnieniami: http://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow

  3. Jagoda mówi:

    Czy konstruktor- inżynier budownictwa również traci prawo do 50% kosztów uzyskania przychodu ? Dlaczego nie można uchwalić precyzyjnych przepisów, tylko zawsze są niejasności umożliwiające organom”polowanie na czarownice?”

    • Jakub Lorenc mówi:

      Może stracić te prawa. Zależy od zakresu obowiązków. Jeśli szuka Pani porady w tym zakresie – zapraszam do kontaktu mailowego (jakub.lorenc@autorskielegalnie.pl).
      Obawiam się, że uchwalenie całkowicie precyzyjnych przepisów nawet nie jest obiektywnie możliwe. Zawsze na liście zabraknie jakiegoś zawodu, bądź jakiegoś zakresu obowiązków i zawsze pozostanie pole do interpretacji. Pytanie tylko, czy organy będą chciały interpretować pozytywnie czy negatywnie dla podatników…

  4. AvG mówi:

    Panie Jakubie, a czy osoba testująca oprogramowanie kwalifikuje się do preferencyjnych warunków? Według mnie znamiona pracy twórczej to posiada, ale nigdzie jasnej informacji nie znalazłem na ten temat.

    • Jakub Lorenc mówi:

      To zależy od szczegółowego zakresu obowiązków takiego testera (testy automatyczne?) oraz konstrukcji umowy łączącej ją z pracodawcą. Może ona kwalifikować się do preferencyjnych warunków, ale nie jest to takie oczywiste.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *