Choinka utworem w rozumieniu prawa autorskiego – z przymrużeniem oka

choinkaUbierając w tym roku choinkę, rozmyślając nad odpowiednim zamieszczeniem lampek, bombek, lamet i anielskiego włosia doznałem olśnienia. Toż to utwór! Ta choinka jest utworem, jak nic! I przypomniała mi się nagłośniona ostatnio sprawa dotycząca tego, że fotografując nocą Wieżę Eiffla możemy łamać prawo. Dlaczego? Z powodu jej oświetlenia, które jest utworem. A przystrojona przeze mnie choinka świeci bardziej, niż ta słynna wieża!

Od razu zastrzegam, że dzisiejszy wpis pisany jest z małym przymrużeniem oka. No ale przyjrzyjmy się sprawie. Ustawa o prawie autorskim mówi nam, że:

Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Tyko ja jeden wiem, ile przemyśleń i twórczej działalności kosztowało mnie uznanie, że duża fioletowa bombka musi zawisnąć od strony korytarza i na dolnej gałązce. Że pomarańczowe lampki zaczną „iść” na dole i dociągnę je do połowy choinki. Wielokolorowe znajdą się na samej górze. Lodowe sopelki (tak naprawdę ze sztucznego tworzywa) zawisły na górnych gałęziach. Brązowe bańki ze złotym zdobieniem zawisły w równych odległościach od siebie. Natomiast konkurs na ozdobę wierzchołka drzewka wygrał biały „czubek”, w pokonanym polu zostawiając ten żółto-zielony. W tym roku górują akcenty naturalne, nawiązujące do śniegu i lodu, których za oknem brak. U nas natomiast trochę waty tu, trochę waty tam, już pokrywę śnieżną mam. I wcale się nie topi, ha! Robię zdjęcie i co? No drugiej takiej „panny zielonej” na pewno nikt nie ma. Jest przejawem działalności człowieka (no, nie sama choinka, ale jej przystrojenie), posiada indywidualny charakter no i świeci (nie tylko przykładem). Teraz czas ułożyć pod utworem prezenty!

Wszystkim czytelnikom bloga składam najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia 🙂

Udostępnij ten tekst innym:

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „Choinka utworem w rozumieniu prawa autorskiego – z przymrużeniem oka

  1. Ewa Lorenc mówi:

    Szczere gratulacje. Uśmiałam się setnie na dobry początek dnia. Dziękuję i gratuluję dowcipu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *