Czy obstawianie meczy w Internecie jest legalne

piłka nożnaCzy obstawianie meczy w Internecie jest legalne? Czy u którychś bukmacherów można obstawiać i nie obawiać się negatywnych konsekwencji? Czy jest oficjalna lista takich legalnie działających podmiotów? Których stron lepiej unikać? To i wiele innych praktycznych porad w tym wpisie.

Za co można trafić za kratki? Czy za to, że postawiło się u bukmachera na to, iż:

 • Legia zdobędzie mistrza Polski w sezonie 2016/2017?
 • Na Mistrzostwach Europy U-21 Polska odpadnie już w fazie grupowej?
 • w Azerbejdżanie Qarabag FK pokona FK Akhmat?

No cóż, teoretycznie każda z odpowiedzi jest prawidłowa! Ale hola, hola, nie wyciągajcie jeszcze rąk, żeby założyć Wam kajdanki i odprowadzić Was pod celę. Przyjrzyjmy się najpierw temu, jak w tej chwili wygląda regulacja gier hazardowych w Polsce i co można, a czego nie można – w zgodzie z prawem – robić.

Żeby odpowiedzieć sobie na te pytania sięgnąć należy do przepisów ustawy o grach hazardowych z dnia 19 listopada 2009 r. Ustawa ta określa warunki urządzania gier hazardowych i zasady prowadzenia działalności w tym zakresie oraz zasady opodatkowania podatkiem od gier hazardowych. Grami hazardowymi są zaś zgodnie z nią gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach. Nieco wyjaśniając:

 • gry losowe – to gry, w których wynik zależy w szczególności od przypadku (np. typowanie liczb, loterie, gry w kości i w bingo);
 • zakłady wzajemne – to zakłady o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których obstawia się wyniki sportowe lub prawdopodobieństwo zaistnienia pewnych zdarzeń (np. Wisła – Legia 2:0 lub wygrana D.Trumpa w wyborach prezydenckich w USA;
 • gry w karty – to black jack, poker i baccarat, jeżeli są rozgrywane o nagrody pieniężne lub rzeczowe (czyli w „wojnę” albo „złodzieja” można grać J bez obaw);
 • gry na automatach – to gry na różnych urządzeniach i komputerach o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których gra zawiera element losowości (ten ostatni jest tu decydujący).

My skupiamy się na „zakładach wzajemnych”, czyli na popularnej „bukmacherce”. Działalność taka bezsprzecznie wymaga przede wszystkim uzyskania stosownej autoryzacji od organów państwowych a także spełnienia długiego szeregu innych wymagań wskazanych w ustawie.

Ustawa reguluje czym są gry hazardowe

Ustawa reguluje czym są gry hazardowe

Co nie mniej ważne (a może i ważniejsze), przedsiębiorstwa które taką działalność (legalnie) na terenie Polski chcą prowadzić, muszą rozliczać w Polsce z tego tytułu także podatki. Wszystko to powoduje, że niektórzy bukmacherzy (w tym najwięksi – nomen omen – gracze, tacy jak bet-at-home, William Hill czy Bet365) albo się z Polski zupełnie wycofali albo działają tutaj (a ściślej mówiąc to działają w Internecie z dostępnością dla polskich użytkowników) w szarej (co najmniej szarej) strefie. To jednak jest ich problem. A czy ja, jeśli zdecyduję się pomimo wszystko, zagrać np. na stronie bet-at-home, mam się czego obawiać? Już wstęp do dzisiejszego wpisu udzielił Wam po części odpowiedzi na to pytanie. Otóż tak. Takie granie będzie nielegalne. Zgodnie z ustawą:

Art. 29 ust. 2. Zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet przez podmioty niewykonujące monopolu państwa w tym zakresie, które urządzają gry hazardowe przez sieć Internet bez wymaganego zezwolenia. – ustawa o grach hazardowych.

Jak już wiemy z przywołanych wyżej definicji – wśród „gier hazardowych” są również zakłady wzajemne, czyli m.in. obstawianie meczy. Jakie grożą kary za złamanie tego zakazu? Tutaj sytuacja się komplikuje, bo kary przewiduje zarówno ustawa Kodeks karny skarbowy jak i analizowana ustawa o grach hazardowych. Zgodnie z pierwszą z nich:

Kto uczestniczy w grze hazardowej, urządzanej lub prowadzonej wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. – ustawa Kodek karny skarbowy

Obstawianie - zabawa czy przestępstwo?

Karty, obstawianie – zabawa czy przestępstwo?

To uczestniczenie to nic innego, jak korzystanie z usług nielegalnie prowadzącego działalność organizatora – czyli wchodzenie do niego na stronę i obstawianie. Co ważne, o ile ten czyn zabroniony można popełnić tylko umyślnie, to możliwy jest tutaj zarówno zamiar bezpośredni jak i ewentualny. Czyli odpowiadamy nie tylko w sytuacji, w której wiedzieliśmy, że to jest nielegalny bukmacher, ale też w sytuacji, w której domyślaliśmy się, że może tak być, ale jednocześnie pogodziliśmy się z taką ewentualnością. Dodatkowo, poza grzywną, obligatoryjnie sąd odbierze nam też nasze wygrane. Dokładnej wysokości grzywny nie sposób wskazać. Zależy ona od stawek dziennych, a te wahają się od 10 do 720 (ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe). W skrajnym więc przypadku będzie to 720 x 120 = 86 400 zł. Ale trudno mi sobie wyobrazić, żeby ktoś został ukarany aż tak wysoką karą za tego typu czyn (no, chyba że ktoś wyjątkowo dobrze sytuowany).

Kary przewiduje też ustawa o grach hazardowych. Zgodnie z nią karze pieniężnej podlega m.in. uczestnik gry hazardowej urządzanej bez koncesji, bez zezwolenia lub bez zgłoszenia. W tym przypadku kara wynosi 100% uzyskanej wygranej niepomniejszonej o kwoty wpłaconych stawek.

Zatem gdzie można grać legalnie? Stosowną listę otrzymałem od Ministerstwa Finansów (aktualna na dzień 11 lipca 2017 r.). Obstawiać możemy zatem tylko i wyłącznie tu:

 1. E-TOTO Zakłady Bukmacherskie
 2. forBET Zakłady Bukmacherskie (dawniej Casino Games)
 3. FORTUNA online zakłady bukmacherskie
 4. LV BET Zakłady Bukmacherskie
 5. Milenium Zakłady Bukmacherskie
 6. Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne
 7. TOTOLOTEK S.A.

Kolejność alfabetyczna. Osobiście nikogo do tego typu hazardu ani nie zachęcam, ani nie zniechęcam. Ale jeżeli jesteście lub zamierzacie być graczami, to cóż – polecam grać legalnie. W innym przypadku kary, na które się narażacie, mogą być wyższe, niż wygrane, które uda Wam się z tego wyciągnąć. To co, kto będzie Mistrzem Polski w piłce nożnej w sezonie 2017/2018? Ja stawiam na… 😉

 

Udostępnij ten tekst innym:

Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „Czy obstawianie meczy w Internecie jest legalne

 1. Obstawiacz mówi:

  Ja też polecam obstawianie meczów tylko u legalnych bukmacherów. Obecnie jest ich już 12 – więc jest w czym wybierać 😉

 2. Wojtek Maj mówi:

  Trzeba korzystać z legalnych buków 😉 Co do samego obstawiania to moja jedyna rada to grać z rozwagą. Zawsze brać poprawkę, że może nam się nie udać. Ja tak właśnie gram i do tej pory nie odnotowałem dużych strat w porównaniu do zysków z obstawiania meczy. Niedawno skorzystałem z cash back dzięki użyciu kodu promocyjnego, który znalazłem na https://www.meczyki.pl/bukmacherzy/betclic-kod-promocyjny-za-darmo/83 i to mnie uratowało, bo byłbym kilka stówek w plecy niestety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *