Humvee w Call of Duty

Humvee w Call of Duty

Przyznam, że niejednym Humvee w grach wideo kierowałem i niejednego tam też odesłałem na wirtualne złomowisko. Nie spodobało się to AM General (producent samochodów Humvee), który zarzucił Activision Blizzard (producent gier z serii Call of Duty), naruszenie praw do znaku towarowego poprzez umieszczanie tych pojazdów w grach z tej popularnej serii.


Ważny fakt: Pojazdy Humvee pojawiają się w grach z serii Call of Duty bez zawarcia umowy licencyjnej z ich producentem.


Powód twierdził, że gracze wprowadzani są w błąd poprzez wytworzenie mylnego wrażenia, że AMG licencjonuje gry. Pozwany odpowiadał, że ma prawo pokazywać sprzęt militarny w grze wojennej, a używanie znaku towarowego do kontrolowania dzieł kreatywnych jest niedopuszczalne. Zauważył też, że za Humvee dla wojska płacą amerykańscy podatnicy i w związku z tym mają prawo widzieć ten pojazd w grze, w którą tak chętnie grają.

31 marca 2020 r. sąd oddalił powództwo. Sędzia Georg Daniels znał, że realizm jest w tym przypadku artystycznym celem wymagającym zamieszczenia w grze prawdziwych pojazdów, skoro takie auta są rzeczywiście użytkowane przez wojsko. Odnotował również, że cel umieszczenia samochodów w grze (tworzenie realistycznej symulacji) jest zupełnie inny, niż sprzedawanie tych pojazdów na rynku.

Do tej pory praktyka producentów gier była różna. Niektórzy obawiali się umieszczania w grze prawdziwego sprzętu i ze względu na koszty licencji rezygnowali. Inni zawierali umowy licencyjne z producentami. Wyrok, który zapadł w powyższej sprawie, może ujednolicić praktykę. Choć należy się spodziewać, że AMG będzie się odwoływać.

Dla zainteresowanych tematem – tutaj możecie znaleźć treść orzeczenia (po angielsku): http://autorskielegalnie.pl/wp-content/uploads/2020/04/Humvee.html

Udostępnij ten tekst innym:

Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *