Kompozycja kwiatowa może być utworem, czyli życzenia z okazji Dnia Kobiet

tulipanyDzisiaj Dzień Kobiet, na ulicach można spotkać wielu mężczyzn, którzy spiesznym krokiem podążają do domów, do kawiarni, czy do parków, gdzie czekają na nich ich wybranki serca. Skąd o tym wiemy? Oczywiście dzięki bukietom kwiatów, które niosą w rękach. Tylko jeden jest taki dzień w roku, w który kobiety mogą być w miarę pewne, że zostaną obdarowane kwiatami 😉

Warto przy tym przyjrzeć się tym kwiatom. Może nie tym pojedynczym, ale właśnie bukietom. Finezyjnie ułożone róże, tulipany, przeplatane wstążkami, ozdobami, w błyszczącym papierze, a może w samych gałązkach. Ile kompozycji, ile finezji, ile oryginalności… Zaraz, zaraz…czyżby bukiety były więc utworami w rozumieniu prawa autorskiego?! Wygląda na to, że tak! Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 1973 r. (I CR 91/73):

roze

Utwór artystyczny staje się przedmiotem prawa autorskiego już wtedy, kiedy następuje jego ustalenie, tj. gdy przybierze jakąkolwiek postać, choćby nietrwałą, jednak o tyle stałą, żeby treść i cechy utworu wywierały efekt artystyczny. Kompozycje z kwiatów odpowiadają temu wymaganiu. Dlatego niedozwolone jest ich odtwarzanie bez zgody autora, m.in. sposobem fotograficznym, do innego użytku niż własny użytek osobisty, a w szczególności – do użytku związanego z osiągnięciem korzyści materialnej.


Pamiętajcie o tym rozpowszechniając zdjęcia z bukietami 😉

Ja zaś wszystkim Czytelniczkom bloga składam najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta!

 

Udostępnij ten tekst innym:

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *