
1 listopada 2019 r. roku to nie tylko – jak co roku – zapalane na grobach znicze, ale również zmiany stawki podatku VAT dla wydawców książek, gazet, dzienników czy czasopism.
Zmiany w stawkach podatkowych wprowadzone zostały ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Przypominam, że do tej pory książki i czasopisma oraz e-booki były opodatkowane trzema stawkami – 5%, 8% i 23% – przy czym wydawnictwa elektroniczne objęte były wyłącznie stawką najwyższą. Dlaczego? Trudno powiedzieć, co było tutaj uzasadnieniem. Dla mnie żadnych racjonalnych powodów ustalania wyższego podatku dla e-booków nie było.
Art. 8 noweli wprowadza jednolitą stawkę podatku VAT w wysokości 5% m.in. dla następujących kategorii produktów:
- książki,
- czasopisma regionalne lub lokalne,
- książki dla dzieci, obrazkowe, do rysowania lub kolorowania,
- nuty drukowane lub w rękopisie, nawet ilustrowane lub oprawione,
- mapy i mapy hydrograficzne lub podobne mapy wszelkich rodzajów, włączając atlasy, mapy ścienne, plany topograficzne i globusy, drukowane,
- e-booki (książki).

Zmiany wysokości podatku dotyczą również czasopism
Dla czasopism przewidziano natomiast stawkę 8%. Zgodnie z ustawą objęte będą nią m.in.:
- gazety, dzienniki i czasopisma, nawet ilustrowane lub zawierające materiały reklamowe, z wyłączeniem czasopism regionalnych lub lokalnych,
- pozostałe artykuły drukowane, włącznie z drukowanymi obrazkami i fotografiami – wyłącznie roczniki,
- e-booki (czasopisma).
Z preferencyjnych stawek podatkowych wyłączono elektroniczne publikacje, które w całości lub w przeważającej mierze składają się z treści wideo lub możliwej do odsłuchania muzyki.
Przepisy noweli mają charakter przejściowy. 1 kwietnia 2020 r. zostaną zastąpione nową matrycą stawek VAT, która oparta będzie na tzw. nomenklaturze scalonej (CN). Jednakże w przypadku książek i czasopism stawki, co do zasady, nie zmienią się.