Nowe stawki VAT na książki i e-booki

Nowe stawki podatku VAT stały się faktem

1 listopada 2019 r. roku to nie tylko – jak co roku – zapalane na grobach znicze, ale również zmiany stawki podatku VAT dla wydawców książek, gazet, dzienników czy czasopism.

Zmiany w stawkach podatkowych wprowadzone zostały ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Przypominam, że do tej pory książki i czasopisma oraz e-booki były opodatkowane trzema stawkami – 5%, 8% i 23% – przy czym wydawnictwa elektroniczne objęte były wyłącznie stawką najwyższą. Dlaczego? Trudno powiedzieć, co było tutaj uzasadnieniem. Dla mnie żadnych racjonalnych powodów ustalania wyższego podatku dla e-booków nie było.

Art. 8 noweli wprowadza jednolitą stawkę podatku VAT w wysokości 5% m.in. dla następujących kategorii produktów:

  1. książki,
  2. czasopisma regionalne lub lokalne,
  3. książki dla dzieci, obrazkowe, do rysowania lub kolorowania,
  4. nuty drukowane lub w rękopisie, nawet ilustrowane lub oprawione,
  5. mapy i mapy hydrograficzne lub podobne mapy wszelkich rodzajów, włączając atlasy, mapy ścienne, plany topograficzne i globusy, drukowane,
  6. e-booki (książki).

Zmiany wysokości podatku dotyczą również czasopism

Dla czasopism przewidziano natomiast stawkę 8%. Zgodnie z ustawą objęte będą nią m.in.:

  1. gazety, dzienniki i czasopisma, nawet ilustrowane lub zawierające materiały reklamowe, z wyłączeniem czasopism regionalnych lub lokalnych,
  2. pozostałe artykuły drukowane, włącznie z drukowanymi obrazkami i fotografiami – wyłącznie roczniki,
  3. e-booki (czasopisma).

Z preferencyjnych stawek podatkowych wyłączono elektroniczne publikacje, które w całości lub w przeważającej mierze składają się z treści wideo lub możliwej do odsłuchania muzyki.

Przepisy noweli mają charakter przejściowy. 1 kwietnia 2020 r. zostaną zastąpione nową matrycą stawek VAT, która oparta będzie na tzw. nomenklaturze scalonej (CN). Jednakże w przypadku książek i czasopism stawki, co do zasady, nie zmienią się.

Udostępnij ten tekst innym:

Tagi , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *